пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów tak nie podkreśli krawędzi trawnika względnie kwiatów jak niskie żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby przesłania sąsiadujące budynki a także ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji rodzi orzechy. Gdy chcemy by nasze zielone plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Należy pamiętać jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic mocno nie uwydatni projektu trawnika bądź kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie chcą dobrze rosnąc w określonych terenach, małe drzewa potrafią utrzymać zielone bogactwo w ryzach lub osłonią gołe place gleby. Dobrze uformowany miniaturowy żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niskie lub duże zielone ploty wolno uzyskać z roślin iglastych.

Niestety, krzewy z tej grupy mogą być o wiele bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Z nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta a także należny go obcinać, tymczasem jego klasę Cis można zostawić pojedynczo.Powinien się błyskawicznie wschodził natomiast ochroni kolumnowy kształt.

Gdyby wasz zaułek jest dosyć zacieniony, pożądane byłoby aby zielony ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre spośród cienioznośnych gatunków maja metamorfozy o złotawych czy tez pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu zrozumiałego w słońcu, jakkolwiek nawet w chłodu listowie pozostają wystarczająco jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий