среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o równych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenie PCV używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na balaski plastikowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także naszych upodobań forma kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz balaski z plastiku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek stawia się z głazów różnego obrysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałeczków o nierównych obrysach, powinno się je adekwatnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie PVC z Piły z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий