понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie alias po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne najczęściej pełnia role ogrodzenia, niemniej nierzadko służą tez za ozdobę. Z reguły takie sztachety Winylowe z Zielonej Góry buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko rosną i silnie się zagęszczają. Dużo powabu maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami komponują przyciągające wzrok obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również bujnie kwitną, niemniej jednak potrzebują również dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z Winylu mogą być niesłychanie smukłe, choć trzeba je cyklicznie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot wyznacza się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий